آموزش‌ مهارت‌های اجتماعی

کنکور راه نجات یا تخریب اعتماد به نفس نسل آینده ایران؟!

کنکور

واقعاً سیستم آموزش‌وپرورش رایج به‌ویژه در سرزمین ما ناکارآمد است. بسیارند افراد تحصیل‌کرده‌ای که دنبال شغل هستند؛ این همه مدرک داریم، همه مستأصل هستند. با ساده‌­ترین مشکلی می­‌هراسند و مسائل را نمی‌توانند حل کنند و مننتظرند یکی به آن­‌ها کمک کند، به آن‌ها پول بدهد و راه را برایشان باز کند. من نمی‌دانم این تحصیلات چه بلایی سر جوان­‌های ما آورده است.
دانستن، آگاه شدن و آموختن وظیفه است.

به قول حضرت رسول:
چنین گفت پیغمر راستگوی                زگهواره تا گور دانش بجوی

این را هرگز، هرگز فراموش نکنید:
نفرمودند ز گهواره تا گور مدرک بجوی.ما مدرک‌زده شده­‌ایم و فکر می­‌کنیم اگر من کارشناس و کاردان شوم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا داشته باشم، آدم هستم و گرنه نیستم! این‌طور نیست، این­‌ها همه توهم است.

هر شخصی که جایی از کار را گرفته، عاشق آن کار بوده است.
دانشگاه را فقط یک گروه باید بروند: آن­‌ها که عاشق دانستن و تحصیل هستند.
تضمینی نیست شما دانشگاه بروید، وضع مالی­تان بهتر می­‌شود؛ چنین چیزی نیست.
چه کسی گفته است شما دانشگاه بروید، دکترا بگیرید، وضع مالیتان بهتر می‌شود؟!
اگر برای پول و شهرت به دانشگاه می­‌روید، اشتباه است.

اگر می­‌خواهی مشهور شوی، دنبال آن کار برو.
اگر می‌خواهی پول‌دار شوی، در بازار شاگردی کن و کسب‌وکار را یاد بگیر و ایده‌پردازی کن.
اگر می خواهی به مدارج بالا برسی، ارزش بیافرین و کاری کن تا مشکلی از مردم را حل کنی.

این که  من لیسانس و فوق‌لیسانس و دکترا بگیرم و پدر مادر من بنشینند و بگویند من سه تا بچه فوق‌لیسانس دارم هرسه آن‌ها بیکار هستند، چه فایده­‌ای دارد؟!
خوب پدر من، مادر من چه چیزی به آن­‌ها یاد داده‌­اید، چون آرزوی خودت این است که بچه­‌ات فوق‌لیسانس بگیرد، فرزندت را به این راه فرستاده­‌ای، چون خودت نتوانسته‌­ای!


من به شما قول می­‌دهم تمام علومی که در دانشگاه تدریس می­‌شود مربوط به حداقل ۵ سال تا ۳۰ سال گذشته است. چون دانشگاه نمی‌تواند علم امروز را به شما آموزش بدهد، زیرا اصلاً سیستم این اجازه را نمی­‌دهد. چون وقتی چیزی کشف می‌شود، بایستی کتاب و متن شود و صد فاکتور را رد کند تا در دانشگاه تدریس شود!

ما پزشک عاشق، وکیل عاشق، مهندس عاشق می­‌خواهیم. تمام تحولات بزرگ را آن­‌هایی که دانشگاه رفتند و مدرک دارند، ایجاد نکرده‌اند، بلکه کسانی که عاشق بوده و عاشق هستند، ایجاد کرده‌اند.

تمام آدم­‌های موفق چند ویژگی دارند:
هدفمند هستند، جرأت اقدام دارند، پیگیرند و از  روابط عمومی بسیار قوی برخوردارند و هیچ­‌یک از این موارد نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد.

آیا تمام کسانی که مدرک دارند خوشبخت و ثروتمند و مشهورند؟ خیر.
آیا تمام کسانی که مشهورند، خوشبخت و ثروتمند هستند؟خیر.
آیا تمام کسانی که ثروتمند هستند، همه خوشبخت و مشهور هستند؟ خیر.
هیچ­‍کدام از این عوامل موجب خوشبختی نیست.

عامل خوشبختی به این بر می­‌گردد که:
چه نگرشی نسبت به خود دارم؟
آیا می­‌توانم خودم را بپذیرم، دوست داشته باشم و به خودم احترام بگذارم؟
و حالا اگر می­‌توانم در حد ظرفیت خودم تلاش کنم.


معلم­‌های ما بایستی خود و افکارشان را تغییر دهند. آن­ها انسان­‌های ارزشمند و قابل احترامی هستند ولی اکثر آن­‌ها نه همه آن­‌ها (حداقل در محیطی که من در آن زندگی می­‌کنم)، تهدید و تحقیر می­‌کنند و خیلی از مرحله تربیتی دور هستند، چون خودشان خوشبخت نیستند.

ما باید کاری کنیم که معلمین ما خوشبخت و عاشق کارشان باشند، دغدغه مالی نداشته باشند و این‌قدر از نظر مالی تأمین باشند که زندگی­شان بچرخد و عاشقانه به بچه­‌ها را تدریس کنند، عاشقانه!
ما این را لازم داریم.

خانم­‌ها و آقایان!
علم پویاست و هر دو روز آن مثل هم نیست.
هیچ شخصی، تنها با مدرک به جایی نمی­‌رسد.
آن پزشکی که خدمتگزار است و همه او را دوست دارند و به او رجوع می­‌کنند، عاشق است و کارش را بلد است.
خیلی پزشکان هستند که پزشکی را دوست ندارند زیرا به اصرار پدر و مادرشان این رشته را انتخاب کرده‌­اند و به کارهای ساختمانی پرداخته و یا ساز می­‌زنند و یا کاری دیگر انجام می‌دهند.

اجازه بدهیم فرزندان ما با روند طبیعی خود رشد کنند و به بهترین خود برسند. هر یک از ما منحصر به فرد هستیم و برای هدفی خلق شده‌­ایم و اگر آن هدف را نادیده بگیریم، دنیا لنگ شده و حلقه زنجیر پاره می­‌شود. این همه ناخوشبختی به همین دلیل است.

سیستم آموزش و پرورش در جهان تغییر کرده است و همچنان به سرعت در حال تغییر است.
فرزندان خود را تحت هر شرایطی دوست داشته باشیم؛ چه نمره بیاورند و چه نیاورند، چه قبول بشوند و چه نشوند. از همین الآن به آن­‌ها بگوییم:
پسرم / دخترم نگران نمره و نتیجه نباش؛ من عاشق تو هستم و تو را دوست دارم…
بگذارید تا اعلام نتایج نفس آرام بکشند و شب­‌ها کابوس نبینند.
قبول شد خدا را شکر و اگر نشد اشکالی ندارد؛ اگر دوست داشت دوباره در کنکور شرکت کند و اگر دوست نداشت دنبال کار دیگری برود.

دوستدارتان
محمود معظمی


لطفا دیدگاه‌ها و پیام خود را پایین متن بنویسید.

۱۵ دیدگاه و یا پرسش مطرح شده است!

 • حرف شما کاملا درسته استاد عزیز. اما مدرک داشتن بد نیست. به شکلی که جوونا و خانواده های ما به سمتش رفتن خراب شده. وگرنه شما توی دانشگاه چیز های زیادی یاد میگیرین و میتونید ایده پرداز بهتری هم باشید. البته با سیستم اموزشی فعلی کاملا مخالفم

 • سلام من کاملا صحبت های شما رو قبول دارم و فکر میکنم سیستم آموزش و پروش ما از بن و پایه ضعیفه چون باعث شده من کنکوری طوری راجب کنکور فکر کنم ک اگر قبول نشدم دنیا رو سرم خراب میشه و نمیتونم موفق باشم و از اون طرف فشار روانی از طرف خانواده مدرسه بخصوص ک نمونه دولتی هست و افکار جامعه ک ب اندازه یک سرباز چنگ جهانی استرس و اضطراب داریم و تو این دوران طلایی ک ما سرشار از انرژی و شور و حیاتیم باید فقط فقط خودمونو تو اتاق حبس کنیم و هیچ لذتی از سال های نوجوانی نبریم و حتی در سفر هم لذت کافی نبریم.

 • سلام و عرض ادب و خداقوت خدمت استاد معظمی بزرگوار و کلیه دوستان مکتب کمال .
  بهادریان هستم هادی بهادریان
  بنده دارای دو مدرک دانشگاهی در مقاطع کاردانی و کارشناسی هستم و افتخار میکنم به اینکه دانش آموخته دانشگاههای کشورم هستم و ارادت خاصی به معلمین و اساتید محترم دارم .
  ناگفته نمونه که بنده با همون عقل نوجونی خودم از مقطع دبیرستان به رشتم ( برق صنعتی ) و کارهای عملی علاقمند بوده و هستم .
  به اندازه کل وجودم از حرفاتون مثل همیشه لذت بردم و کاملا موافقم با فرمایشاتتون .
  به نظرم یکی از دلایلی که قشر جوان و تحصیلکرده کشورمون دارن اینه که زمانی که بعد از کنکور وارد دانشگاه میشن تکلیفشون با خودشون مشخص نیست یا به عبارت بهتر هدفی ندارن و همین عدم داشتن هدف باعث شده اکثر جامعه جوون کشور عزیزمون افسرده باشن .
  به نظرم تو سرفصل های درسی قبل از دانشگاه اگه هدف و هدف گذاری و ماموریت زندگی ( که در هر دو زمینه آموزشات مفیدی دارید ) قرار بگیره وضعیت کشورمون خیلی خیلی بهتر از وضع موجود میشه و دیگه ترس کار و درآمد از بین جوونا خیلی خیلی کم میشه .
  به امید روزی که با تغییر نظام آموزش و پرورش بجای خروج جوونای ایران زمین به قصد ادامه تحصیل و کار به سایر کشورها ، جوونای کشورهای دیگه برای ادانه تحصیل و کار به کشورمون ایران هجوم بیارن .
  ۲۱ تیر ناه در همایش حلقه گمشده موفقیت خدمت میرسم و از دانش و تحقیقاتتون کمال استفاده رو میبرم .
  به قول استاد معظمی : خودت را دوست بدار و کمک کن تا دیگران نیز خود را بیشتر دوست بدارند .

 • درود براستاد عزیز
  آرزوی فردوسی رو هدیه می کنم به شما
  همه ساله پیروز باشی و شاد
  سرت پر زدانش دلت پر زداد.
  بسیار سپاسگزارم و خرسندم که انسان های فرهیخته ای مثل شما وجود دارند و مردم را آگاه می کنند.
  بی نهایت سپاسگزارم از شما.

 • سلام استاد عزیز ،دو سالی هست با افتخار با شما و صدای گرم شما آشنا شدم،و در چند سمینار یک روزه تان شرکت کردم،خواستم در دوره نوابغ فروش شرکت کنم که دفتر از من شغلم رو سوال کرد و گفتم در تغییر و فرمودن تا تعیین شغل نیاین بهتره ،استاد معظمی عزیز من پانزده سال است که فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و مذهبی داشتم و فروش حجاب و …و کارم بسیار عالی بود و انگیزه خودمم نیز عالی تر ولی شرایط اجتماعی موجود، فروش فروشگاه رو بسیار تنزل داد و خودم نیز با توجه به ایده پردازی ها و خلاقیت ها و علاقه مندی فراوان به کسب کار جدید و پر فروش دنبال شغل جدید گشتم و مشکلات فراوان حاصلم شد،در این برحه از شرایط سخت اقتصادی درمانده شدم از اینکه شغل سابق رو ادامه بدم یا دنبال شغل جدید بگردم لازم بذار هست که تمام سی دی های حضرتعالی رو نیز هر روز تکرار و مرور میکنم و انرژی که از صدای حضرتعالی بدست نیارم بسیار تحول ایجاد کرده در من. لطف و مرحمت فراوان دارید اگر یاری ام کنید تا در تعیین راه و سردرگمی بسیار رهایی یابم
  دستان پر مهر تان (استاد عزیز )را از دور می بوسم

 • سلام استاد
  پسر نوجوانی که به هیچ چیز علاقه نداره جز بازی کامپیوتری
  با اون چه باید کرد آیا نگرانی در مورد آینده اش بی مورد است؟

 • بسیار عالی
  …علم برای شوق دانستن نه مدرک. علم برای درک نه مدرک!
  البته بنده خودم دبیر ریاضی هستم و در این مورد با بچه ها و والدین صحبت میکنم
  متاسفانه مشکل اصلی ما والدین و این سیستم فرسوده آموزش و پرورش هست که باید تغییر کنه هم نرم افزاری و هم سخت افزاری.
  اما عرض میکنم معلمان دوستدارن با عشق کار کنن اما وقتی تراکم کلاسها در محیط بسته نزدیک ۴۰ دانش آموز هست و این معلم حداقل در مقطع متوسطه باید سر شش کلاس برود و کتاب رو هم درس بده واقعا هدایت و کنترل کلاس براش سخت میشه ….باید جامعه و سیستم نیز با معلم همراه بشه تا تاثیر گذار تر باشه.
  با تشکر از جناب محمود معظمی که به این نکات پایه ای سیستم آموزشی میپردازند.
  موفق باشن

 • استاد عشق و مهرورزی.شما استاد جان هستید کلام شما و انرژی شما رو همیشه با گوش جان می شنوم و خداوند رو سپاس که حضور شما زندگی انسانهای بیشماری رو به سمت رشد و بالندگی سوق داده و سپاس فراوان که به فکر همه قشرهای جامعه خودتون هستین.از شما ممنونم.کاملا با شما موافقم که باید به بچه ها خودآگاهی و دوست داشتن رو یاد داد نه مدرک گرفتن وپوچ بودن.لذت بردم از کلام گهربارتون.هربار در آخر کلامتون«معظمی هستم محمود معظمی» من به تایید و تاکید با صدای بلند میگم شما عشق هستید استاد عشق و مهر.پاینده باشید و در سایه حق سلامت و تندرست.

  • سپاس خانم کاظمی از این‌که دیدگاه‌تان را بیان نمودید. شاد و تندرست باشید

 • آقای معظمی من سه ساله که عضو کانال شما هستم ،میدونم که این متن رو شما نمی خونید اما انسان به امید زندست،شما ی مرد ثروتمندی که فقط به فکر پولدارتر کردن آدم های پولداری اگه واقعا انسان دوست بودید حتما کلاس هایی با قیمت مناسب برای جوان هایی که زیر خط فقر هستن اما پر از انرژی و استعداد میزاشتید،من دوسال پیش با منشی شما تلفنی صحبت کردم اما هرچه صحبت کردم موفق نشدم که شما رو ببینم چون شما فقط به فکر ثروتمند ها هستی و کارگاه هایی با قیمت های نجومی دارید که برای افراد مفرح جامعیت

  • سپاس خانم رفیعی‌فرد از این‌که دیدگاه خود را بیان نمودید. مطالب تلگرام، اینستاگرام، آپارات کاملا رایگان و قابل استفاده است. سمینارها را دانلود و گوش کنید. دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی ویژه همگان نیست. پیشنهاد می‌کنیم سمینار «شادباشید و ثروتمندشوید» و «ده نمک» را دانلود و گوش کنید. مطمئن هستیم به بکارگیری آموزش‌ها حتما در کارگاه‌ها نیز شرکت خواهید کرد. و همینطور مطالب رایگان وب‌سایت را بخوانید و ببینید و تمرین و بکارگیری کنید مطمئن انسان پیشین نخواهید بود و رشد خواهید کرد. شاد و تندرست باشید

 • آموزش و دیدگاهتان بی نظیره استاد توانمند و دوست داشتنی.. آگاهی تازه و نگرشی نو و آرامشی عظیم پیدا کردم با دیدن این ویدئو .. خوشحالم.. چون صاحب دوفرزندم ، باوجود راهنماییها و دیدگاههای ارزشمندشما باآرامش خیال و احساس خوشبختی بیشتری زندگی میکنیم ..و بااین دیدگاه همه اعضای خانواده احساس ارزشمندی بیشتری میکنیم و مطمئنا زیباتر و حتما موثرتر میشویم .. متشکریم

  • سپاس خانم حسینی، لطفا بکار بگیرید و ما را از نتایج آن مطلع کنید سپاس دوباره

لطفا ‎دیدگاه و یا پرسش‌های خود را بنویسید